تبلیغات
دنیای فوتبال - نکته‌ی روز: چرا قرعه‌کشی بیست‌چهارده از نظر شرع اسلام جایز نیست؟
 
دنیای فوتبال
فوتبال بهانه ای اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و ... برای لذت بردن است !
                                                        
درباره وبلاگ
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

Google

در این وبلاگ

در کل اینترنت


اگر جذابیت‌های فوتبال را به ترتیب اهمیت مرور کنیم، در حوالی صدر به پیش‌بینی نتایج می‌رسیم. پیش‌بینی نتایج دنیائی است که فرهنگ خاص خود را دارد و معادلات آن تنها برای سرگرمی و بالابردن آدرنالین مجانی خون در پی یافتن مجهولات نیستند و اصولا بده و بستان‌های اقتصادی خواه ناخواه به میان می‌آیند تا هیجان به اوج خود برسد؛ به‌گونه‌ای که پیش‌بینی نتایج رنگ قمار پیدا می‌کند و حالا بزرگ‌ترین اقتصاددان‌های عصر حاضر، به بررسی احتمالات و تحلیل ریسک خواهند پرداخت و این‌جا تنها حرف پل پیش‌گوی فقید نیست که تعیین‌کننده است بلکه نتایجی که نمودارهای عنکبوتی دنیای تحلیل ریسک در اختیار شرط‌گذاران قرار می‌دهند نیز می‌تواند دامنه‌ی ریسک‌پذیری را در مسیر نیل به موفقیت گسترش دهد.
اغلب شرط‌گذاران بی‌آن‌که نگاهی به مستطیل سبز داشته باشند، براساس تحلیل آماری بر روی نتایج رقابت‌هائی شرط‌بندی می‌کنند حتی بر روی مسابقاتی که در بهترین حالت کمتر از 100 هزار نفر هوادار متعصب دارند. این قضیه موید آن است که پیش‌بینی درست مانند همیشه بی‌مایه فتیر است و عنصر هیجان زمانی به ترکیب پیش‌بینی اضافه می‌شود که در ثبت و احوال دایره‌ی لغات و اصطلاحات‌مان واژه‌ی "قمار" یا "شرط‌بندی" را جایگزین آن کنیم. اگر از مافیای شرط‌بندی که قادر به رقم زدن نتایج مطابق میل و انتظار است، بگذریم، به این نکته خواهیم رسید که شرط‌بندی جدا از این‌که زمینه‌ای است جانبی در کنار فوتبال، که خرده اقتصادی است در اقتصاد کلان، حاشیه‌ای نشاط‌آور که جذابیت فوتبال را صدچندان می‌کند و در حوالی مستطیل سبز دلربائی می‌کند.
حال نقش فوق در کشورهای اروپائی و آمریکای جنوبی کاملا شناخته است و تا زمانی‌که مافیا در پی سوءاستفاده از آن نیست و همچنان شرط‌بندی ماهیت تصادفی دارد و فوتبال روند طبیعی خود را طی می‌کند، هیچ مقام مسئولی در مقابل روند شرط‌بندی قرار نخواهد گرفت و مبادلات اقتصادی به کار خود ادامه خواهد داد. با این حال در کشورهای اسلامی همچون ایران شرط‌بندی همچون رباخواری مطابق شرع اسلام حرام است و هر بنگاه شرط‌بندی در داخل محکوم به خاتمه فعالیت و مجازات اسلامی است و هر بنگاه شرط‌بندی در خارج از کشور نیز محکوم به فیلتر شدن وب‌گاه خود است تا پل ارتباطی آن با کاربران ایرانی قطع شود. در این شرایط تنها راه رسیدن به اوج هیجانات ناشی از شرط‌بندی کلاه‌شرعی است. کلاه‌شرعی مسیری کانالیزه شده است که اگر بخواهیم رک بگوئیم، در آن حکم شرع دور زده می‌شود، زیرا ایرانی‌ها یک عادت غلط دارند، این‌که محدودیت خلاقیت می‌آورد. در این میان برنامه‌ی بیست‌چهارده به تهیه‌کنندگی عادل فردوسی‌پور از محدودیت خلاقیت می‌آفریند و در سیمای جمهوری اسلامی بنگاه شرط‌بندی کانالیزه شده به راه می‌اندازد.
در سیمای جمهوری اسلامی سال‌هاست که پیش‌بینی نتایج مسابقات (بطور ویژه فوتبال) محدود به سه گزینه‌ی باخت، برد و تساوی است و از میان کسانی‌که گزینه‌ی درست را پیش‌بینی کرده‌اند، قرعه‌کشی انجام خواهد شد و به قید قرعه به کسی جایزه داده خواهد شد. اما در ویژه برنامه‌ی عادل فردوسی‌پور موسوم به بیست‌چهارده، پا از حد سه گزینه‌ی بالا فراتر رفته است و باید دقیقا نتیجه‌ی مسابقه پیش‌بینی شود که اگر مطابق با واقعیت بود، 10 امتیاز، اگر تیم پیروز و اختلاف گل مطابق با واقعیت بود، 7 امتیاز و اگر تنها تیم پیروز مطابق واقعیت بود، 5 امتیاز و اگر اشتباه بود 2 امتیاز در هر مسابقه به شرکت‌کننده تعلق خواهد گرفت و در پایان به نفرات برتر جایزه‌های نفیسی تعلق خواهد گرفت که گویا نفر نخست آن یک خودرو جایزه خواهد گرفت. جالب است که مطابق همیشه پای یک اسپانسر و تبلیغ محصولاتی درمیان است.
این امر شاید در ظاهر شباهتی به قمار نداشته باشد؛ شاید در ظاهر شرکت‌کننده در صورت شکست هیچ‌گونه ریسکی را متحمل نشده باشد، شاید خانه‌ای ویران نشود، اما این دست مسابقات پیامکی نمونه‌ی بارز "بخت‌آزمائی" است که در شرع اسلام به عقیده‌ی بسیاری علما اگر حرام نباشد جایز نیز نیست. برای اثبات آن‌چه گفته شد به بررسی این امر با ذکر جزئیات خواهیم پرداخت.

ابتدا به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت که از نگاه علما این دست مسابقات پیامکی چه حکمی خواهند داشت:
طبق استفتائی که از آیات عظام در رابطه با مسئله‌ی قرعه‌کشی صورت گرفته است، باید در این رابطه گفت: "قمار یا بازی همراه با برد و باخت این است که مثلا دو نفر یا دو تیم یا بیش‌تر، پولی بگذارند و مسابقه‌ای ترتیب دهند و از همان مبالغ جمع شده به اشخاص یا تیم‌های برنده مبلغی برسد و یا این‌که با هم قرار بگذارند که مبلغ جایزه برنده را تامین کنند. لازم هم نیست این جایزه حتما نقدی و یا زیاد باشد، بلکه هر چیزی که ارزش و نفع مادی و مالی داشته باشد. اگر به عنوان جایزه از شرکت کنندگان در مسابقه جمع شود، این قمار محسوب می‌شود، حتی اگر کم ارزش باشداما اگر جایزه از بین شرکت کنندگان تهیه نشود، بلکه شخص دیگر یا یک نهاد حقوقی خارج از بازی، تأمین جایزه را به عهده بگیرد، در این صورت دیگر برد و باخت در میان نیست و بازی قمار نیست، زیرا درست است که شخص یا تیم برنده جایزه را می‌برند، ولی تیم بازنده چیزی را از دست نمی‌دهند، چون سهمی در تأمین جایزه نداشته‌اند."
حال در این شرایط باید به چند شبهه‌ی موجود در این مسأله اشاره کرد:
1)     تب شرکت در قرعه‌کشی و جایزه‌، سلامت اقتصاد جامعه را مورد مخاطره قرار می‌دهد.
2)     در برنامه‌ی بیست‌چهارده اپراتور رایتل به عنوان اسپانسر برنامه خود از شرکت مشترکین خود در مسابقه‌ی پیامکی این برنامه سود می‌برد تا بخشی از شرکت‌کنندگان با زدن پیامک بخشی از هزینه‌ی جایزه را فرآهم کنند. این مسأله خود باعث غیرجایز شدن این مسابقه خواهد شد.
3)     صورت این مسابقه کاملا مشابه بنگاه‌های شرط‌بندی است و زمینه‌ساز گرایش افراد ریسک‌پذیر به سمت شرط‌بندی است زیرا به‌نوعی طعم و هیجان یک روند شرط‌بندی را به شرکت‌کننده القا می‌کند که این خود به نوعی زمینه‌ساز گناه است.
4)     از این نکته غافل نشویم که به اعتقاد بسیاری از آیات اعظام اعطای یک جایزه‌ی چندین میلیونی که فراتر از حقوق چندین ماهه‌ی قشر متوسط جامعه است، حتی اگر برای بالا بردن سطح شادابی و حتی علم مردم باشد، حتی اگر با پاسخ به سوالات دینی باشد، شبهه‌ای بزرگ دارد و غیرمنطقی است که زمینه‌ی سوء استفاده‌ را فرآهم می‌کند.
حال باید در انتظار نشست و دید واکنش عادل فردوسی‌پور به این شبهات چه خواهد بود و آیا عادل برای برطرف کردن بزرگ‌ترین شبهه‌ی قرعه‌کشی برنامه‌ی خود سعی در تغییر اسپانسر برنامه‌ی خود خواهد داشت یا خیر؟
نوع مطلب :
برچسب ها : بیست چهارده، جام جهانی 2014، عادل فردوسی پور، قرعه کشی،
لینک های مرتبط :
جمعه 16 تیر 1396 12:16 ق.ظ
Stunning story there. What happened after? Take care!
سه شنبه 6 تیر 1396 04:56 ق.ظ
Hi there very cool web site!! Guy .. Beautiful
.. Amazing .. I will bookmark your website and take the feeds additionally?
I'm glad to search out so many helpful information here within the
publish, we need develop more strategies on this regard, thanks
for sharing. . . . . .
چهارشنبه 3 خرداد 1396 09:57 ق.ظ
If you are going for most excellent contents like myself, only pay a
quick visit this web site all the time since it offers quality contents, thanks
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر